Úvod Letoviská Turecká riviéra Side

Side

Side, pôvodne malé prístavné rybárske mestečko sa nachádza 75 km východne od Antalye, na polostrove lemovanom dlhými piesočnatými plážami. Transfer z letiska trvá asi hodinu. Kedy bolo mestečko založené  nie je známe, ale vie sa, že okolo 7 stor pred n. l. tu fungoval trh s otrokmi a slúžil tiež ako pirátska osada. Meno dostalo mestečko podľa granátového jablka ktoré sa tu hojne pestuje. Rovnako ako pomaranče, citróny, grepfruity alebo bavlna. Časom zo Side vyrástlo moderné letovisko. Návšetvíkov láka aj nádherná scenéria s neďalekými horami a všadeprítomné turistické pamiatky.

Pri vstupe do mesta vás uchváti antický amfiteáter s kapacitou až 20000 ľudí a mohutné mestské hradby, zvyšky antických stĺpov a starovekých ciest. Z javiska žiaľ zostali len trosky, pretože v nedávnej minulosti slúžil ako zdroj stavebného materiálu. Časť však zostala neporušená. Naproti amfiteátru v budove bývalých rímskych kúpeľov je múzeum. Za pozornosť stojí najmä malebný rybársky prístav a Aténin a Apolónov chrám. Čarovný je aj pohľad na rozsiahle bavlníkové polia. Side sa však vyznačuje aj modernými hotelmi, kvalitnými turistickými službami a čistými plážami. Pláže s jemným pieskom s pozvoľným vstupom do mora ocenia najmä rodiny s menšími deťmi.

Čisté a udržiavané pláže tiahnuce sa na obe strany mesta sú kombináciou jemného piesku a okrúhliakov. Priezračné more je dostatočne plytké. Po celom meste je možné naraziť na antické pamiatky, dokonca aj na pláži. Mnoho turistov dáva prednosť Side pred inými letoviskami, pretože antické pamiatky sú tu v všadeprítomné a netreba za nimi zložito cestovať. Na ich prehliadku majú prakticky celú dovolenku. Na konci polostrova, pri pristave Side, sa nachádzajú rozvaliny dvoch chrámov. Jeden z nich bol zasvätený bohyni Aténe, druhý bohovi Apolónovi. Oba chrámy pochádzajú z 2 stor. pred n. l. V meste sú vidieť pozostatky akvaduktu, ktorý kedysi privádzal vodu zo vzdialenejších prameňov. Historické zdroje hovoria o tom, že prístav Side kedysi slúžil ako miesto milostných schôdzok Antónia s Kleopatrou, ktorá obdržala darom nemalé územie tureckého pobrežia. „Side“ kedysi znamenalo v miestnom jazyku „granátové jablko“ a toto ovocie bolo vyobrazované na minciach. Dodnes nájdete v okolí sady granátových jabĺčok. V 10 stor. n. l. bolo mesto vďaka početným zemetraseniam a nájazdom opustené, neskôr sa tu znova usadili tureckí imigranti z Kréty. Mestské hradby sú pomerne zachovalé, impozantná vstupná brána je však žiaľ značne poničená. V Amfiteátri sa v minulosti konali gladiátorské zápasy a slúži aj ako kostol pod otvoreným nebom. V starom meste môžeme však obdivovať aj ruiny byzantských kostolov, svätyní a rímskych kúpeľov, ktoré sú vidno aj priamo z pláže.