Úvod Letoviská Turecká riviéra Kemer

Kemer

Kemer je bývalá rybárska dedinka ležiaca na úpätí mohutného pohoria Taurus. Teraz je to už mesto s rozvinutou infraštruktúrou s vyše 33 tisíc obyvateľmi. Od hlavného mesta oblasti Antalye je vzdialená približne 45km. Oproti iným turistickým lokalitám Turecka poskytuje viac pokoja a súkromia, nie však na úkor kvality služieb. V súčasnosti je to vynikajúce turistické stredisko s mnohými obchodmi, kaviarničkami a barmi s rušným jachtárskym prístavom. Leží v tesnej blízkosti národnej prírodnej rezervácie Olympos ktorá na ploche 70 tisíc hektárov ponúka tie najkrajšie rozľahlé pláže pozdĺž kúzelných zátok Goynuk, Camyuva, Beldibi a Tekirova. V rezervácii žijú vďaka priezračne čistej vode veľké korytnačky.

Patrí síce medzi menej známe letoviská, ale ponúka služby na špičkovej úrovni. Pláže sú priamo v meste s jemným pieskom a miernym vstupom do mora vhodným aj pre rodiny s malými deťmi. Pieskové mestské pláže sú dve, oddelené prístavom jachiet a polostrovom s pekným parkom. Menej využívané pláže nájdeme kúsok za mestom v malých zátokách. Pláž pri zrúacnine Olymposu je kamienková s prudkým klesaním do mora. Dominantou národného parku je 2400m vysoká hora s rovnomenným názvom Olympos (Tahtalı Dağı). Na úpätí hory sa rozkladajú ruiny antického mesta z 2 stor. pred n. l.

Centrum mesta Kemer v blízkosti jachtového prístavu spolu s plážovou promenádou je prešpikované obchodmi, barmi, reštauráciami a kaviarňami. Nakupovať sa tu oplatia najmä šperky a kožené výrobky.

V tesnej blízkosti je ohňová stráň Chimera známa aj ako Hefaistove ohne, kde pravidelne zo zeme medzi kameňmi šľahajú plamene. Deje sa tak vďaka metánu unikajúcemu zo skaly. Je to pôsobivé divadlo najmä po západe slnka. Aj preto tu stojí Hefaistosova svätyňa (Hefaistos je bohom ohňa a kováčstva).

V tesnej blízkosti národného parku žije priateľská hippie komunita kde ak máte odvahu môžete prespať v húpacej sieti natiahnutej medzi stromami alebo v stromovom domčeku. Miesto je známe aj tým, že tu nie je problém zohnať do vodnej fajky marihuanu ktorá je tu asi najčastejšou náplňou…

V oblasti Kemeru je vysoký počet delfínov žijúcich vo voľnej prírode. Plavby za nimi je možné podniknúť v rámci výletu z miestneho prístavu.

Obľúbeným miestom je aj Zelený kaňon (Kaňon Göynük), či bývalá rímska kolónia Phaselis, ktorej väčšina je však pod vodou. Naskytá sa tak možnmosť potápania medzi zvyškami antického mesta či plavby medzi kúpeľmi a amfiteátrom.

V centre mesta je akvapark a definárium. Schovať sa pred slnkom môžete aj v prekrásnom mestskom parku plnom zelene a potôčikov.

+ menšie a pokojnejšie letovisko

+ kvalita a ponuka služieb rovnaká ako vo veľkých letoviskách

 

– pieskové pláže sú pomerne rušné

– ostatné pláže sú kamienkové s prudším vtupom do mora

– vyššia vlhkosť vzduchu