Úvod Letoviská Turecká riviéra Antalya

Antalya

Antalya je centrom a vstupnou bránou Tureckej riviéry Leží na pobreží Stredozmeného mora a je jedným z najvyhľadávanejších rezortov v Turecku. Je tiež hlavným mestom provincie. Má vyše dva milióny obyvateľov, ale v lete ich počet spolu s turistami stúpne až na hranicu siedmych miliónov. Má tiež vlastné medzinárodné letisko a veľký prístav s vyhlásenými rybími reštauráciami a rušnými kaviarňami. Vlastné medzinárodné letisko je výhodou najmä pre rodiny s deťmi,  pretože vás nečaká zdĺhavý transfer.

Antalya žije vo dne aj v noci rušným životom. Na východe mesta časom vyrástlo malé Las Vegas. Luxusné hotely sú zmenšeninami známych stavieb sveta. Nájdete tu Kremeľ, Big Ben, námestie San Marco v Benátkach, Veľkú mešitu alebo Topkapi z Istanbulu a mnoho ďalších. Staré mesto miestnymi nazývané Kaleici nie je veľké, ale má čarovnú atmosféru aj preto, že je postavené na svahu pohoria Taurus. Staré mesto obklopuje jediná električková trať ktoré je pre turistov dobrým orientačným bodom. Vo vnútri starého mesta môžete obdivovať množstvo malých kamenných aj drevených domčekov, romantické krivolaké uličky a starú časť prístavu .Za posledných 20 rokov sa z mesta stalo moderné turistické centrum splňujúce tie najnáročnejšie požiadavky.

Na konečnej eletričiek v západnej časti starého mesta je Archeologické múzeum, kde je uložená veľká časť vykopávok z čias vlády Byzantincov, Rimanov a Seldžukov. Najviac pamiatok pochádza z obdobia rímskej nadvlády o ktorých výstavbu sa zaslúžil predovšetkým cisár Hadrián. Antalyu založil 159 pred n. l. Attalus II, kráľ Pergamonský. Pôvodne sa volala Attalia alebo aj Attaleia. Najznámejšie historické miesta sú archeológmi nedávno objavená Hadriánova brána z roku 130 pred n. l. postavená pri príležitosti návštevy rímskeho cisára, z 13. stor. Yivli Minaret (Flautový minaret) je symbolom mesta a hneď vedľa stojí mešita zo 14. stor. a zrúcanina školy koránu. Za návštevu určite stojí aj byzantský kostol Kesik Minaret (Useknutý, nedokončený minaret) z 13. stor. V miestnom Archeologickom múzeu je jedna z najvýznamnejších zbierok antického umenia s peknou a verejnosti prístupnou záhradou. Milovníci nákupov by mali zamieriť na vyhlásený bulvár Sarampol, v ktorého okolí sa ukrývajú najrozmanitejšie obchodíky a bazáry. Každý piatok sa na tomto mieste koná veľký trh.

Mesto má aj množstvo prírodných krás. Na úpätí pohoria Taurus rastú pomarančovníky, na okraji mesta sú 40m vodopády Düden. V blízkosti vodopádu sa nachádza jaskyňa Karain, kde môžete obdivovať najstaršie nástenné maľby v Turecku. V blízkosti mesta ležia tiež tri národné parky.

More je čisté a teplé. Najnavštevovanejšie pláže sú Konyaalti a Lara. Konyaalti sa rozprestiera na západe a navštevujú ju predovšetkým vyznávači vodných športov a rodiny s deťmi. Východná pláž Lara je známa svojim jemným pieskom a pretože sa nachádza 10km za mestom tak ju navštevujú tí čo nechcú byť pri slnení a kúpaní ničím a nikým rušení.

Antalya je tiež skvelým miestom na nákupy. Typickými tovarmi sú ručne tkané koberce, zlaté šperky, medené a kožené výrobky, drevené sošky a zmesi korenia.

Je tiež najlepším štartovacím bodom pre množstvo ponúkaných výletov. Linkové autobusy premávajú pravidelne aj do hlavného mesta Turecka – Ankary. V priľahlom okolí je veľa  akvaparkov a zábavných centier. Preslávené je a j miestne delfinárium. Každoročne sa tu počas sezóny koná impozantná výstava sôch z piesku.