Alanya

Alanya (provincia Antalya) je najvýchodnejším mestom oblasti známej ako Turecká riviéra. Transfer z 130km vzdialeného letiska trvá trvá približne dve hodiny. Mesto má približne 40 000 obyvateľov. Pulzuje tu rušný denný i nočný život.
Nesklame milovníkov čistého a teplého mora ako aj dávnej histórie. Leží obklopené banánovými plantážami pod panorámou masívu pohoria Taurus. Ťahá sa 6km pozdĺž pobrežia.

Mesto má bohatú minulosť. Bolo založené v 3. stor. pred n.l. ako strategické miesto s výhľadom na veľkú časť tureckého stredozemného pobrežia. V rímskych časoch na polostrove v južnej časti mesta bola na skale pirátska pevnosť. Aj vďaka tomu tu nájdeme veľa historických pamiatok. V roku 1226 bola nad prístavom postavená 35m vysoká osemhranná veža Kizil Kule (červená veža) ktorá je súčasťou hradieb a ktorej účelom bola obrana prístavu. Meno získala vďaka červeným tehlám z ktorých je vybudovaná jej horná časť. Dnes je tu na 5 poschodiach múzeum, z najvyššieho poschodia je vyhliadka na mesto a prístav. Hlavná nosná časť veže slúži ako cisterna.

Pevnosť s hradbami dlhými 6,5km, 83 vežami a 140 baštami, ktorá je dnes dominantou mesta dal postaviť v r. 1229 na troskách pirátskej pevnosti seldžucký sultán Alaeddin Keykubat. Dal postaviť 400 cisterien pre zásobovanie mesta vodou, z ktorých niektoré sa stále používajú. Pevnosť obývaná do dnešných čias. Severným smerom od pevnosti je väčšina pamiatok. Okrem iného sa tu nachádza tradičný turecký bazár (trh) a mnoho drobných obchodíkov. Súčasný názov Alanya pochádza z roku 1933, keď mesto premenoval zakladateľ Tureckej republiky, slávny Atatürk.
Pod hradom je menšia kvapľová jaskyňa Damlataş, miestnymi vyhľadávaná pre blahodarné účinky pri liečení respiračných ochorení. Vlhkosť vzduchu tu presahuje 95%. Pri vchode do jaskyne začína slávna Kleopatrina pláž. Celé pobrežie okolo Alanye je posiate malými jaskyňami s fosforeskujúcimi horninami. Vyhľadávané sú najmä Jaskyňa dievčat (Kızlar Cave) kde piráti držali svoje zajatkyne alebo Jaskyňa zaľúbených (Aşıklar Cave).

Mesto má aj malebnú prístavnú štvrť, ktorá bola za Osmanskej ríše významným obchodným uzlom. Popri nej sa tiahne cesta s kaviarňami a množstvom malých obchodov s ručne robenými výrobkami typickými pre túto oblasť ako sú šperky, kabelky, oblečenie, suveníry a dekoratívne predmety. Podobné obchody môžete nájsť a v úzkych uličkách starého mesta. Podobné výrobky kúpite aj na trhoch spolu s tradičnými kobercami a koreninami. Vyhľadávaným sortimentom sú však aj strieborné šperky či tašky z ťavej a oslej kože ale aj moderné textilné oblečenie.
Z prístavu je možné podniknúť výlety loďou okolo polostrova so zastávkami na potápanie a kúpanie.

More je čisté a teplé, dlhé pieskové pláže sú doplnené scenériou okolitých hôr. Pláže sú obrátené na juh, takže na ne slnko svieti celý deň. Alanyjská pláž je predelená na dve časti vysokým útesom a pevnosťou. Od pevnosti smerom na západ je 3 km dlhá známejšia Kleoparina pláž ktorá patrí medzi najkrajšie pláže sveta. Nesie meno po kráľovnej Kleopatre, ktorá dostala pláž darom od Marka Antonia. Podľa legendy sem nechal doviezť jemný piesok z delty Nílu aby sa kráľovnej toľko necnelo po Egypte. Na východ je to dlhá 22km Keykubátova pláž oddelená od okolia rušnou cestou. Prístup na pláž je na mnohých miestach riešený podchodmi, takže cesta k vode je bezpečná aj pre malé deti. Celá pláž je lemovaná hotelovými komplexmi. Pozdĺž oboch pláží sa tiahne bulvár Caddesi lemovaný kaviarňami, reštauráciami a obchodmi.

Oplatí sa tiež navštíviť jeden z mnohých tureckých kúpeľov, ktoré nájdete v hoteloch v Alanyi alebo na predmestí v Konakli. Asi hodinu cesty z Alanye smerom do vnútrozemia sa nachádzajú vodopády Manavgat. Chladivý tieň v údolí potoka Dim, 15 km východne od Alanye, je ideálne miesto na dovolenku a oddych.
Moderné turistické letovisko je vybavené modernými hotelmi s bazénmi, športovými a detskými ihriskami fitnes centrami, tureckými kúpeľmi a reštauráciami podávajúcimi špeciality miestnej kuchyne. Je skvelé pre rodinnú dovolenku s deťmi. Za veterného počasia sa však môžu tvoriť väčšie vlny.

  • intímnejšia a príjemnejšia ako hlavné mesto oblasti Antalya
  • rozľahlejšie pláže ako pri Egejskom mori
  • menej nepríjemnej vlhkosti ako v Antalyi
  • pri veternom počasí vlny
  • breh sa pomerne rýchlo zvažuje a neberá na hĺbke
  • dlhšia vzdialenosť od miest vhodných pre fakultatívne výlety
Exit mobile version