Úvod Letoviská Egejská riviéra Kusadasi

Kusadasi

Kusadasi_4Západné pobrežie Turecka je obľúbenou lokalitou všetkých, čo majú radi spojenie histórie a prímorského prostredia. Destinácia Kusadasi – „vtáčí ostrov“ sa nachádza len 90 km južne od významného tureckého mesta Izmir (kde je aj najbližšie letisko) a svojím návštevníkom ponúka všetko čo má pravá dovolenka mať – pieskové pláže, krištáľovo čistú vodu, 300 slnečných dní v roku, palmové aleje, reštaurácie, bary a vyhliadkové jazdy po blízkom okolí.

Na tomto území boli prvé osídlenia už v roku 3000 pred našim letopočtom, preto niet divu, že tu cítiť atmosféru dávnych čias, hoci dnes už v kontraste s modernou tureckou kultúrou a húfami turistov z celého sveta. V Kusadasi nájdete hlavne prvky ottomanskej architektúry v podobe niekoľkých mešít.

Kusadasi_6Nadšenci staroveku, no aj bežní ľudia, s obľubou navštevujú hlavne najvýznamnejšie obchodné centrum starovekej západnej Anatólie, mesto Efez – len 18 km od Kusadasi. Cestou sa môžete zastaviť pri Chráme Artemidy, ktorý patrí medzi 7 antických divov sveta alebo v bazilike sv. Jána evanjelistu. Na ceste do národného parku zase môžete natrafiť na Jaskyňu Dia, kde sa podľa legendy skrýval s peknými slečnami pred svojou žiarlivou ženou Hérou. Množstvo ďalších historických atrakcií opradených legendami sa nachádza taktiež v dostupnej vzdialenosti – Dom Panny Márie, Ayasulská citadela, chrám v Didyme… Jednou z vecí, ktoré nesmiete pri návšteve tejto oblasti vynechať, je ale „Pamukkale“ – bavlnený zámok. Je to prírodný úkaz, ktorý vznikol vyvieraním termálnych prameňov s vysokým obsahom minerálov, svetový unikát, ktorý je lepšie raz vidieť ako stokrát o ňom počuť. Národný park v Kalamaki (30km južne od Kusadasi) je taktiež perfektným miestom na oddych a únik pred ruchom mesta, čo môže byť v dnešnej hektickej dobe celkom užitočné.:)

Kusadasi_2Aká by to však bola dovolenka bez poriadnej párty? V Kusadasi to v noci bezpochyby žije, takže o toto sa báť nemusíte. Časť mesta Kaleici – „vnútorná časť hradu“, je turistami i miestnymi obyvateľmi veľmi obľúbená práve pre množstvo barov, pubov, disco klubov a reštaurácii, kde začujete všetko od tradičnej miestnej hudby až po techno. Prevahu tu majú írske podniky, no nič z tureckej kultúry vám napriek tomu neunikne. Plážové kluby majú tiež svoju atmosféru, ktorú sa oplatí zažiť.

Ak ste sa na dovolenku prišli len slniť na pláži a zaplávať si v mori, v blízkosti letoviska Kusadasi stále máte na výber z viac ako 13 rôznych pláží, z ktorých každá je charakteristická niečim iným – či už chcete byť v centre alebo ďalej od mesta, obľubujete súkromnKusadasi_1ejšie, tichšie miesta alebo naopak vyhľadávate zábavu, či adrenalín, minibusy vás vo veľmi častých intervaloch dovezú na ktorúkoľvek z nich.

Kusadasi bolo kedysi rybárske mestečko. Pozorovať západ slnka a loďky miznúce na horizonte ako kedysi lovci rýb, môžete z kaviarne, ktorá sa nachádza oproti hlavnému prístavu. Ochutnáte tam tradičnú tureckú kávu, či jablkový čaj. Nádherný západ slnka, ale aj výhľad na panorámu mesta Kusadasi sa vám naskytne ak navštívite takzvaný „Holubí ostrov“. Dostanete sa naň cez mólo, takže tentokrát vám minibus netreba

Kusadasi_3Predsa vám tu chýba ešte niečo typicky turecké? Presne tak, ani v Kusudasi nechýba tradičný turecký trh. V tomto meste si môžete tovar od miestnych obyvateľov (od čerstvého ovocia a zeleniny, cez kozmetiku a topánky až po domáce potreby) prezrieť každý piatok a zažiť tak neopakovateľnú atmosféru, ktorú tureckí obchodníci vytvárajú.