Úvod Letoviská Egejská riviéra Fethiye

Fethiye

Fethiye_2Turecké destinácie majú niečo do seba. Spája sa tu staroveká atmosféra s modernými rozvinutým mestom, v ktorom to v noci poriadne žije. Vyvaľovanie sa na pláži a romantické plavby, na druhej strane spoznávanie krajiny a jej bohatej histórie. Aj destinácia Fethiye spĺňa všetky predpoklady na nezabudnuteľnú dovolenku. Prečo sa rozhodnúť práve pre ňu?


Najprv trochu faktov, nech si to viete predstaviť. Stredozemné more, západné pobrežie Turecka, 36°39´ severnej výšky, 29°7´ východnej dĺžky (čiže celkom teplo, ale dá sa to prežiť, lebo však prímorská krajina), 50 km od letiska Dalaman (no dobre, tu už asi bude pre predstavu treba mapu). Žije tu okolo 115 000 obyvateľov (niečo medzi Prešovom a Košicami), no keďže tam idete v lete, prirátajte ešte asi 600 000 britských turistov. Majú to tam fakt radi, že vraj je to tam lacné a miestni ľudia sú pohostinní (aj The Times a The Guardian označili v r. 2007 Fethiye ako najlepšie turistické centrum).

Fethiye_7

K tejto stručnej predstave (slnko, more, turisti) si teraz lepšie uvedomte to, že ide o Turecko, čo znamená tradičné trhy, delikátnu kuchyňu  a v prípade Fethiye si predstavte aj sarkofágy a staroveké ruiny chrámov na ulici. 

Približne už viete, kde sa nachádzame, tak si môžeme povedať, čo sa tu oplatí vidieť a zažiť.

Na začiatok je najlepšie si dopriať „hamam“ – tradičný turecký kúpeľ spojený s masážou a zábalmi. Nielenže poriadne zrelaxujete a vypustíte z hlavy všetky povinnosti hneď v prvý deň dovolenky, ale že vraj aj opálenie po týchto procedúrach vydrží dlhšie. Jasná voľba.

Ďalšia povinná zastávka vo Fethiye je utorkový trh. Čerstvé ovocie a zelenina, veľa jedla, pestrofarebné látky a obchodníci, ktorí sú síce milí, ale svoj tovar chcú fakt predať, takže ak prejavíte najmenší záujem, bez nákupu vás ďalej nepustia. 

Fethiye_4Čo sa týka histórie, Fethiye dýcha starovekom celé, no predsa len tieto 3 miesta nesmiete vynechať:

Kayakoy – mesto duchov – staré opustené grécke domčeky, chrámy, školy…

hrobka Amynthas – z roku 350 p.n.l., s veľmi peknými reliéfmi

helenistické divadlo – pozostatok antického mesta Telmessos, až 6000 miest na sedenie!

Nočný život je tu tiež bujarý, je z čoho vyberať. Obľúbená je tradičná „turecká noc“ známa aj ako „Ottoman Night“. Alebo ďalšia z atrakcií – „Cabaret Night“. Zúčastniť sa týchto podujatí je jednoznačne najlepší spôsob ako spoznať tureckú kultúru. Oni proste vedia ako na to – v jeden večer okúsite nielen chuť orientálnej hudby a tanca v tradičných kostýmoch ale aj chuť tureckých národných kulinárskych špecialít. Chlieb a hry! …alebo radšej „ekmek“ a brušné tance?

Fethiye_5V okolí Fethiye sa nachádza tiež veľa zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť (či už autobusom, loďou, džípom, koňom, alebo ťavou, možností je veľa). Môžete tak zažiť bahenný kúpeľ v dedine Dalyan, pozrieť si prírodu v Yakaparku, obdivovať históriu Efezu, či preskúmať nočné podniky v Hisaronu. Len 15 km vzdialená je obľúbená destinácia Oludeniz, kde si určite musíte vyskúšať paragliding!

Ak ste to dočítali až potiaľto a stále vás nič neoslovilo, pravdepodobne ste typ, ktorý si dovolenku predstavuje ako celodenné ležanie na pláži. Nech sa páči – 4km pieskovej pláže Calis, obmývanej povestným čistým tureckým morom. Ak prídete v správnom čase, stretnete tu korytnačky, ktoré tu s obľubou kladú vajíčka (a turistický ruch aj vďaka tomu prekvitá). A hoci je tu množstvo hotelov, kde sa dá prespať, hudba z nočných klubov vás určite zláka stráviť noc na nohách. Predtým si ale vychutnajte západ slnka. Že vraj je to odtiaľ najkrajšie.