Úvod Letoviská Egejská riviéra Bodrum

Bodrum

Bodrum_1Viac ako 30 000 obyvateľov žije v tureckom prístavnom meste, medzinárodnom centre jachtingu a turistiky a obľúbenej dovolenkovej destinácii Bodrum. Čo by vás mohlo zaujať natoľko, aby ste svojou prítomnosťou zvýšili jeho zaľudnenie aspoň na pár dní v roku?

Tak napríklad starogrécky názov pre Bodrum je Halikarnassos. Teraz už pravdepodobne mnohí staroveku znalí ľudia zbystrili pozornosť. Vedia totiž, že z tohto antického mesta pochádza „otec dejepisu“, grécky historik Herodotos a tiež významný básnik Hérakleitos. Svoj pôvod tú má okrem rôznych zaujímavých ľudí aj pomenovanie „mauzóleum“.

Bodrum_7

Po smrti perzského vládcu Mausóla v roku 353 p.n.l., dali jeho sestra a žena vystavať budovu, dôstojnú hrobku, ktorá tam potom stála ešte 1400 rokov a medzičasom sa zaradila medzi 7 divov antického sveta. Hoci toto mauzóleum značne poškodilo zemetrasenie, pojem sa udomácnil a používa sa dodnes. Dodnes stojí aj bodrumská pevnosť, postavená z kameňov mauzólea. Recyklácia v praxi!

Bodrum_11Hrad sv. Petra (teda spomínaná pevnosť), bol svojho času monumentálnym symbolom jednoty kresťanskej Európy oproti Ottomanovej ríši, jeho mohutné veže si všimnete už zďaleka. Napriek všetkým dejinným udalostiam je dnes vo výbornom stave a nachádza sa v ňom múzeum, takže okrem zaujímavej stredovekej architektúry tam môžete obdivovať aj podmorské archeologické nálezy.

 

Medzi ďalšie historické pamiatky hodné vytiahnutia fotoaparátu z kabelky patrí jednoznačne amfiteáter – jeden z najstarších v Anatólií, tiež mestská brána Myndos, kde sa odohrala jedna z najväčších bitiek vlády Alexandra Veľkého alebo Ottomanova veža.

Bodrum_9Architektúra Bodrumu je na prvý pohľad odlíšiteľná – domy sú zvyčajne biele, s tmavomodrými oknami, ozdobené ružovými a fialovými muškátmi. Typické pre Bodrum sú aj kamenné mlyny, čo si určite všimnete v každom obchode so suvenírmi. Keď sme pri tých obchodoch, tamojšou „špecialitou“ sú ručne vyrábané sandále pre všetky vekové kategórie, ktoré sú veľmi pohodlné, ale aj štýlové. Miestni obchodníci vám s radosťou predvedú tradičné obuvnícke remeslo.

 

Jeden z najčastejších dôvodov, prečo si ale ľudia vyberajú na dovolenku práve Bodrum, nie sú nákupy, ale skutočnosť, že tento polostrov je obklopený unikátnou tyrkisovo sfarbenou vodou a jeho zálivy sú výnimočne krásne. Najlepší spôsob ako tento fakt overiť je vybrať sa na okružnú plavbu loďou – Turci na to majú špeciálny výraz „Mavi Yolculuk“ (modrá plavba).

Bodrum_4Výber miesta, kde zažijete poriadnu nočnú párty je v meste Bodrum celkom náročný, keďže je tu asi najviac barov (vzhľadom na rozlohu) v celej krajine. Dokonca aj samotní Turci hodnotia Bodrum ako najlepšie mesto na nočný život, hneď po Istanbule. Najodporúčanejší je však Halikarnas, ktorý prináša zábavu svetového kalibru do tohto mesta už 27 rokov. Že vraj je to aj jeden z najkrajších klubov sveta. To by tiež stálo za overenie…

 

Bodrum_1Po prehýrenej noci si pravdepodobne budete chcieť trochu oddýchnuť. V dištrikte Bodrum sa nachádza aj dedina Gumusluk, kde nájdete vytúžený pokoj. Doprava minibusmi – turecky „dolmus“ je samozrejmosťou, ale môžete využiť aj taxík. Deň potom môžete stráviť opaľovaním sa na pláži, najesť sa môžete vo vychýrenej reštaurácii s morskými plodmi a ak tam prídete v stredu, stihnete si prezrieť aj tradičné trhovisko. Ak by sa vám to nepodarilo, nezúfajte. Každý deň v týždni sa koná trh v inej dedine a miestni obyvatelia vám určite ochotne poradia, kam sa vybrať.

Tak čo, pribudne túto sezónu v Bodrume o pár turistov viac?