Úvod Informácie Sviatky v Turecku

Sviatky v Turecku

Obozretní cestovatelia by mali mať na pamäti, že pri cestovaní do Turecka, v Turecku alebo v jeho okolí je potrebné mať na pamäti niekoľko sviatkov, ktoré môžu spôsobiť meškanie, dopravné zápchy, rezervované ubytovanie a preplnené miesta. Banky, úrady a podniky sú počas oficiálnych sviatkov zatvorené a počas všetkých nasledujúcich sviatkov sa doprava zintenzívňuje, preto si pred návštevou urobte prieskum. Nenechajte sa týmito sviatkami odradiť, cestovanie počas tureckých sviatkov nie je až také náročné a často je aj celkom zaujímavé, stačí si ho čo najviac naplánovať dopredu.

Štátne sviatky

1. január: Nový rok (Yılbaşı) – novoročné oslavy v Turecku zahŕňajú mnohé témy a dekorácie, ktoré sa zvyčajne spájajú s Vianocami, ako napríklad Santa, anjeli, darčekový stromček atď. Počas celého mesiaca december je pravdepodobné pozorovať vo veľkých mestách rozsiahle výzdoby a výpredaje, rovnako ako v krajinách, ktoré oslavujú Vianoce ako oficiálny sviatok. 31. december, Silvester, je často polovičným pracovným dňom alebo celodennou prestávkou, najmä ak vedie k víkendom alebo náboženským sviatkom alebo z nich.

23. apríl: Deň národnej suverenity a Deň detí (Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı) – výročie založenia Veľkého národného zhromaždenia Turecka

1. máj: Deň práce a solidarity (Emek ve Dayanışma Günü, neoficiálne známy aj ako İşçi Bayramı, t. j. Deň pracujúcich) – bol dlho zakázaný ako sviatok takmer 40 rokov a obnovený ako štátny sviatok až v roku 2009, pretože v minulých rokoch sa zvyčajne zvrhol na násilie. Obozretným cestujúcim odporúčame, aby sa nedostali doprostred prvomájového sprievodu alebo zhromaždenia.

19. mája: – príchod Atatürka do Samsunu a začiatok vojny za nezávislosť (Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı)

30. august: Deň víťazstva (Zafer Bayramı) – oslava ukončenia vojny za nezávislosť Turecka nad inváznymi silami. Veľký deň ozbrojených síl a ukážka vojenskej sily prostredníctvom obrovských vojenských prehliadok.

29. október: Deň republiky (Cumhuriyet Bayramı alebo Yirmidokuz Ekim) – výročie vyhlásenia Tureckej republiky. Ak pripadne napríklad na štvrtok, vo svojich cestovných plánoch by ste mali zvážiť piatok a víkend. 29. október je oficiálnym ukončením turistickej sezóny v mnohých letoviskách v stredomorskom Turecku a na námestiach miest sa zvyčajne konajú veľké oslavy.

15. júl: Deň demokracie a národnej jednoty (15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü) – najnovší oficiálny sviatok v krajine, ktorým sa oslavuje neúspešný pokus o štátny prevrat v roku 2016 ako pripomienka „vôle ľudu“. Nemá veľkú tradíciu, ale napriek tomu sú podniky a úradné miesta na tento deň zatvorené.

10. november, 09:05 – Doprava sa zvyčajne zastaví a sirény sa rozozvučia na dve minúty od 09:05, teda v čase, keď v roku 1938 v paláci Dolmabahçe v Istanbule zomrel Atatürk, zakladateľ Tureckej republiky. Tento okamih sa oficiálne pripomína v celej krajine, ale podniky a úradné miesta nie sú na tento deň zatvorené. Nebuďte však prekvapení, ak ste na ulici, počujete hlasné buchnutie a zrazu sa ľudia a doprava na chodníkoch a uliciach zastavia na chvíľu ticha na počesť tejto udalosti.

Ostatné sviatky

Ramadán

Presné dátumy závisia od miestnych astronomických pozorovaní a v jednotlivých krajinách sa líšia. Ramadán sa končí sviatkom Íd ul-Fitr, ktorý trvá niekoľko dní.

Ramadán (turecky Ramazan) je mesiac pôstu, modlitieb a osláv, počas ktorého zbožní moslimovia od východu do západu slnka nič nepijú ani nejedia, dokonca ani vodu. Podniky, banky a úradné miesta nie sú počas tohto obdobia zatvorené. V niektorých častiach Turecka, napríklad vo väčšine vnútrozemských a východných lokalít, keďže miestni obyvatelia sú konzervatívnejší ako ľudia vo zvyšku krajiny, sa považuje za nevkusné jesť občerstvenie alebo piť limonády pred miestnymi obyvateľmi na verejných miestach alebo v dopravných prostriedkoch – pre úplnú istotu sledujte, ako sa miestni ľudia správajú – ale reštaurácie sú zvyčajne otvorené a nie je problém sa v nich stravovať ako zvyčajne, hoci niektorí majitelia reštaurácií to využívajú ako príležitosť na potrebnú dovolenku (alebo rekonštrukciu) a na 30 dní úplne zatvoria svoje podniky. Vo veľkých mestách, centrálnych častiach miest a turisticky vyhľadávaných mestách západného a južného Turecka však pravdepodobne neuvidíte žiadny zatvorený podnik. Pri západe slnka, výzve na modlitbu a hukote dela si dodržiavajúci pôst okamžite sadajú k iftáru, svojmu prvému jedlu dňa. Banky, podniky a úradné miesta NIE sú v tomto čase zatvorené.

Počas ramadánu mnohé mestské úrady zriaďujú na hlavných námestiach miest štruktúry podobné stanom, ktoré sú špeciálne určené a slúžia pre ľudí v núdzi, pre ľudí v chudobe alebo pre starších či zdravotne postihnutých, a tiež slúžia pre okoloidúcich, pričom počas západu slnka (iftár) sa podáva teplé jedlo zadarmo (podobne ako vývarovne, namiesto toho sa podáva plnohodnotné jedlo). Iftár je forma dobročinnosti, ktorá je veľmi obohacujúca, najmä keď sa podáva jedlo niekomu, kto je v núdzi. Prvýkrát ju na tento účel praktizoval prorok Mohamed počas príchodu islamu. Cestovatelia sa k nemu môžu pridať, ale nevyužívajú ho počas celého obdobia pôstu len preto, že je bezplatný.

Hneď po Ramazáne nasleduje Eid-ul Fitr alebo trojdňový štátny sviatok Ramazan Bayramı, nazývaný aj Şeker Bayramı (t. j. „Cukrový“ alebo presnejšie „Sviatok cukroviniek“), počas ktorého sú banky, úrady a podniky zatvorené a cestovanie je náročné. Mnohé reštaurácie, kaviarne a bary však budú otvorené.

Kurban Bayrami  (v arabčine Eid el-Adha) alebo sviatok obetovania je najdôležitejší islamský náboženský sviatok v roku. Trvá niekoľko dní a v Turecku je štátnym sviatkom. Počas neho bude takmer všetko zatvorené (mnohé reštaurácie, kaviarne, bary a niektoré malé obchody však budú otvorené). Kurban Bayrami je tiež časom každoročnej púte (hadždž) do Mekky, takže v Turecku je v tomto čase intenzívne domáce aj medzinárodné cestovanie. Ak sa nachádzate v menších mestách alebo dedinách, môžete dokonca na verejnom mieste pozorovať zabíjanie zvierat, zvyčajne kôz, ale niekedy aj kráv. V posledných rokoch turecká vláda tieto neoficiálne porážky potláča, takže už nie sú také bežné ako kedysi.

Dátumy oboch týchto náboženských sviatkov sa menia podľa moslimského lunárneho kalendára, a preto sa každý rok konajú o 10-11 dní skôr (presný rozdiel medzi gregoriánskym a lunárnym kalendárom je 10 dní a 21 hodín).

Počas oboch náboženských sviatkov poskytujú mnohé mestá (ale nie všetky) bezplatnú verejnú dopravu (sem nepatria súkromné minibusy, dolmuše, taxíky ani medzimestské autobusy). Závisí to od miesta a času. Napríklad istanbulský úrad pre verejnú dopravu poskytoval bezplatnú dopravu počas sviatku Íd-ul Fitr 2008, ale nie počas sviatku Íd-ul Adha 2008, keď cestujúci museli platiť zľavnenú sadzbu. V niektorých rokoch bola doprava počas oboch sviatkov úplne zadarmo, zatiaľ čo v niektorých iných rokoch nebola zľava vôbec. Ak chcete mať istotu, overte si, či ostatní cestujúci používajú lístok/token alebo nie.

Ďalšie významné dni

Okrem štátnych a náboženských sviatkov existuje aj mnoho významných dní, niektoré prevzaté z medzinárodných tradícií, ktoré sa oslavujú a často ovplyvňujú obchod a správanie.

18. marca Víťazstvo v Gallipoli: Výročie historického obranného víťazstva Osmanskej ríše v roku 1915 počas prvej svetovej vojny proti inváznym britským a francúzskym námorným silám, ktoré sa snažili preplávať úžinou. Často je to polovičný pracovný deň, ktorý sa označuje ako deň zhromaždení. 1915 V tento deň bol v roku 2022 otvorený most Çanakkale, v súčasnosti najdlhší visutý most na svete a jediný most prechádzajúci cez Dardanelský prieliv.

24. november: Deň učiteľov, ktorý sa v školách často slávi ako poldenný. Školáci si tradične pripomínajú sviatok svojich učiteľov a dávajú im kvety.

Druhá májová nedeľa: Deň matiek Často sa vyznačuje významným predajom a kvetmi.

14. február: Deň svätého Valentína Vyznačuje romantickou výzdobou, rušnými rezerváciami v reštauráciách a výpredajmi.

Tretia nedeľa v júni: Deň otcov Celonárodné výpredaje

5 Kandilových nocí: Päť samostatných náboženských sviatkov, oslavujúcich rôzne významné udalosti v islame, ako napríklad narodenie a nanebovstúpenie Mohameda, ktoré dostali svoj názov podľa plynových svetiel, ktoré sa v týchto termínoch zapaľovali po celej ríši v Osmanskej ríši. Podobne ako v prípade dvoch hlavných náboženských sviatkov sa aj ich dátumy každý rok menia. V tieto dni sa v pekárňach vyrába a predáva špeciálna, menšia forma simitu s názvom Kandil Simidi.

Nevroz – Hidirelez: Tradičný sviatok, ktorý sa oslavuje okolo jarnej rovnodennosti (21. marca) a označuje začiatok jari. Medzi tradíciami sa vyskytujú rôzne variácie a Nevroz sa najčastejšie spája s kurdskými menšinami v krajine ako jeden z ich najvýznamnejších dní.