Úvod Informácie Čoho sa v Turecku radšej vyvarujte

Čoho sa v Turecku radšej vyvarujte

Civilizácia Turecka sa začala formovať v 11. storočí, keď sa v tejto oblasti usadili Seidžunskí Turci. Turecko sa tak môže pochváliť rozmanitou škálou kultúry, umenia, architektúry. Nachádza sa medzi západnou časťou Ázie a východnou časťou Európy. Je blízkovýchodnou krajinou s bohatou kultúrou, ktorá je ovplyvnená rímskou, gréckou, osmanskou, byzantskou a perzskou ríšou. Tieto ríše mu totiž v minulosti vládli. Nemalo by byť prekvapením, že Turecko prešlo búrlivou cestou, pokiaľ ide o jeho dlhú a slávnu históriu. Zatiaľ čo väčšina obyvateľov Turecka sa identifikuje ako Turci, ľudia kurdského pôvodu sa v krajine počítajú k miestnej menšine. Pri objavovaní tejto očarujúcej stredovýchodnej krajiny si dávajte pozor aby ste neurazili či zbytočne neznepríjemnili život obyvateľov. Tu je zoznam našich odporúčaní:

Pred vstupom do mešity sa vyzujte

Turecko je známe svojimi mimoriadne skvostnými a nádherne navrhnutými mešitami. Ak navštívite Turecko a jeho mešity po prvýkrát, potom musíte vedieť práve o tomto zvyku, ktorý Turci dodržiavajú – vyzúvať si topánky vonku pri vstupe do mešity.

Možno ste si všimli, že topánky nenosia ani vo svojich domovoch. Preto sa pri návšteve Turecka uistite, že si pri vstupe do mešity vyzujete topánky, inak určite urazíte miestnych obyvateľov, pretože si to budú vysvetľovať ako výsmech alebo urážku ich zvykov a viery a môžu vás rovno požiadať, aby ste odišli alebo vyšli von a vstúpili až po vyzutí topánok. Toto je jedna z dôležitých vecí, ktoré v Turecku nerobte.

Nezabudnite na dodržiavanie etikety pri stole

Jedlo možno považovať za jeden z najautentickejších spôsobov, ako spoznať kultúru daného miesta. Turecká kuchyňa má jedny z najchutnejších jedál na celom svete. Pokiaľ však ide o jedlo, turisti by nikdy nemali zabúdať na dodržiavanie základných spôsobov stolovania, pretože Turci si na to dávajú obzvlášť záležať.

Napríklad pri používaní špáradla sa odporúča, aby ste ho používali trochu diskrétne. Čistenie zubov bez zakrytia úst rukou by totiž pôsobilo nezdvorilo. Turecký výraz pre špáradlo je „kurdan“.

Vyhnite sa zakrývaniu pohľadu na človeka, keď sa modlí

Turecko je krajina, v ktorej väčšina obyvateľstva vyznáva moslimskú vieru. V ideálnom prípade by sa mali modliť päťkrát denne. Ani omylom nezakrývajte výhľad človeku alebo neprechádzajte okolo modliaceho sa spredu, pretože ho tým určite urazíte.

Moslimský zvyk totiž predpisuje, že keď sa to stane, modlitba danej osoby je neplatná a musela by začať odznova. Považujte teda túto radu za veľmi dôležitý tip, aby ste sa vyhli konfrontácii s podráždenými miestnymi obyvateľmi.

Počas ramadánu rešpektujte miestne zvyky

Mesiac ramadán má pre moslimov na celom svete kultúrny a náboženský význam. Pokiaľ ide o väčšinové obyvateľstvo Turecka, prísne dodržiavanie pravidiel je samozrejmosťou, ktorá vyjadruje ich oddanosť. Počas ramadánu sa celý mesiac postia a tento pôst sa považuje za jeden z piatich pilierov islamu.

Ramadán sa slávi podľa islamského kalendára a nie podľa gruzínskeho, preto sa uistite, či sa tento mesiac zhoduje s mesiacom, v ktorom plánujete cestu do krajiny. Ak áno, musíte sa uistiť, že počas neho nebudete na verejnosti nič piť ani jesť, ani nič ponúkať či darovať tureckému občanovi, ktorý tento každoročný sviatok praktizuje. Toto sú niektoré z nevyhnutných vecí, ktoré by cestovatelia nemali robiť v Turecku.

Nenastupujte do taxíka, ktorý nemá logo taxislužby

Tureckí vodiči často vidia v cudzincoch príležitosť, ako si privyrobiť. Využívajú ich neznalosť bežne účtovaných sadzieb a trás cez mesto. Upravujú fungovanie meračov nainštalovaných vo svojich vozidlách a volia dlhšie trasy do cieľa, kam ich zákazníci smerujú. Ak sa nechcete nechať takto zneužiť, nainštalujte si aplikáciu BiTaksi. Môžete získať dôveryhodný taxík, ktorý vám poskytne bezchybné služby. Aby ste sa vyhli akýmkoľvek nejasnostiam alebo potenciálnym problémom, skontrolujte logo taxislužby.

Nenoste príliš vyzývavé oblečenie

Aj keď s tým nesúhlasíte, je lepšie dodržiavať zvyky a tradície danej krajiny, aby ste sa vyhli neblahým následkom, ktoré by mohli pokaziť celú vašu cestu. Turecko je, pokiaľ ide o tieto zvyky, oveľa zhovievavejšie ako iné moslimské konzervatívne krajiny, ale stále je potrebné mať na pamäti niektoré veci, napríklad vyhýbať sa príliš vyzývavému oblečeniu.

Nezneužívajte turecký jazyk

Nepoužívajte hanlivé či vulgárne turecké slová. Nevhodné používanie jazyka krajiny môže znepríjemniť náladu miestnych obyvateľov a môže viesť aj k nepríjemným okolnostiam.

Preto je nevyhnutné, aby ste sa namiesto toho naučili niektoré ich spôsoby správania a turecký preklad slov ako „ďakujem“, „prepáčte“, „prosím“ a podobne. Tieto gestá vám dokonca pomôžu nadviazať srdečné vzťahy s miestnymi obyvateľmi.

Vyhnite sa nechávaniu zvyškov nedojedeného jedla na tanieri

Považuje sa za urážku, ak ste hosťom v tureckej domácnosti na jedle a nakoniec nezjete všetko, čo je na vašom tanieri. Ak totiž niečo na tanieri necháte, vaši hostitelia si budú myslieť, že vám nechutilo, čo vám ponúkli. Je to prejavom mimoriadnej úcty a vhodného správania, keď nenecháte nič nazvyš.

Vyhnite sa konzumácii príliš veľkého množstva alkoholu

Ako sme už spomenuli, Turecko je moslimská krajina, ktorá však čo sa týka zvyklostí nie je taká prísna. Aj keď si samotní tureckí občania pri radostných príležitostiach radi dajú jeden alebo dva poháriky, nadmerné alebo pravidelné pitie alkoholu je odsudzované a stretnutie s niekým, kto je opitý na verejnosti, nemajú príliš v láske.

Vyhnite sa preto nadmernému opíjaniu a hlučnému alebo nepríjemnému rozruchu na verejnosti. Na druhej strane, fajčenie je povolené takmer všade, dokonca aj pri večeri; takmer akoby to tam bola nejaká obľúbená zábava.

Vyhnite sa priamemu osloveniu mladej alebo slobodnej tureckej ženy na verejnosti

Turistky si zrejme všimli, že muži v Turecku radšej oslovujú  mužský náprotivok. Neurážajte sa a necíťte sa odstrčené, pretože ide len o tradíciu, ktorá sa dodržiava najmä vo vidieckych oblastiach Turecka. Snažia sa len chrániť vašu cnosť. A podobne muž turista sa musí vyhnúť tomu, aby jednoducho pristúpil k miestnej žene a začal konverzáciu na verejnosti. Považuje sa to za nepríjemný počin.

Nesťažujte sa na ľudí, ktorí sa stolom po večeri fajčia

Niekedy vám stačí, keď sa budete pozerať okolo seba a pozorovať ľudí, aby ste vedeli, čo počas pobytu v Turecku nerobiť. V Turecku ako moslimskej krajine a väčšina ľudí považuje alkohol za „haram“ alebo zakázaný. Stretli by ste sa s ľuďmi, ktorí sú abstinenti alebo pijú  naozaj iba príležitostne. Ale naopak, okolo seba by ste videli mnoho ľudí, ktorí fajčia. A za normálne sa považuje aj fajčenie pri stole.

Nekupujte žiadne kamene ani skameneliny

Počas dovolenky v Turecku nekupujte žiadne kamene alebo fosílie, pretože sa považujú za kultúrne artefakty a ich vývoz je nezákonný. Mnohí predavači sa vám ich budú snažiť predať, ale skúste sa im vyhnúť, pretože väčšina z nich sú i tak falzifikáty.

Nekupujte veci bez vyjednávania

Trochu zjednávania alebo handrkovania počas nakupovania vám neuškodí, uistite sa, že dostanete najlepšiu cenu za čokoľvek, čo v Turecku kúpite.

Nehaňte Kemala Ataturka

Presne tak. Turecký ľud si veľmi váži zakladateľa Tureckej republiky Atatürka. Je nevyhnutné nevtipkovať o ňom alebo dokonca prehodiť uštipačné poznámky, ak na to vôbec príde reč v rozhovore.

Turecko je krajina bohatá na kultúru a má čo ponúknuť zvedavým cestovateľom. Je však nesmierne dôležité, aby ste pri pobyte rešpektovali zvyky a tradície. Ak sa budete riadiť zoznamom vecí, ktoré sa v Turecku nesmú robiť, ktorý sme vám poskytli, budete si môcť svoj výlet v Turecku užiť bez akýchkoľvek nepríjemností.