Úvod Informácie Čo sa v Turecku oplatí kúpiť?

Čo sa v Turecku oplatí kúpiť?

Okrem klasických turistických suvenírov je zopár zaujímavých vecí, ktoré sa oplatia priniesť si z dovolenky domov. Turecko je najväčším producentom kožených výrobkov na svete a tomu zodpovedajá aj široká ponuka a nízke ceny.  Na každom kroku je  množstvo obchodov a obchodíkov, ktoré sa špecializujú len na predaj výrobkov z kože.

Ručne tkaný koberec
Ručne tkaný koberec

Ďalším typickým  artiklom ktorý sa oplatí kúpiť na mieste je kilim (kelim), ručne tkaný ozdobný orientálny koberec. Môžete si ho zavesiť na stenu a  tak svojmu domovu orientálny nádych, alebo ho položiť na podlahu. Rôzne regióny Turecka používajú pri tkaní svoje lokálne symboly a obrazce, používané často viac ako tisícočie. Takéto špecializované obchody stretnete vo  väčších mestách , alebo turistických centrách.

Hodvábne šatky a šály môžete kúpiť na miestnych trhoch za výhodné ceny, pripravte sa však na vyjednávanie o cene, typické pre nákupy na týchto miestach.

Keramické a hlinené výrobky sú asi najznámejšími výrobkami  z oblasti Kapadócie. Sú zo slanej hliny, soľ pochádza z jazera Tuz Golu (v turečtine Slané jazero), druhého najväčšiehojazera v Turecku. Vďaka tomuto unikátnemu zloženiu sú keramické a hlinené výrobky výnimočnej kvality.

Turkish Delight
Turkish Delight

Turkish delight a kurecká káva, známe turecké špeciality ktoré dostať na každom kroku. Nezabudnite si zakúpiť zopár domov a pripomenúť si tak pekné dovolenkové chvíle.

Borovicový med (çam balı) z oblasti Marmaris je výnimočnej kvality, má silnejšiu chuť a tuhšiu konzistenciu ako bežné medy.  Aj ďalšie lokálne druhy medov sú však vynikajúce, výroba medu má v Turecku dlhoročnú tradíciu.

Gaštanový dezert (kestane şekeri) vyrobený zo sirupu a gaštanov je chutný cukrársky výrobok z oblasti mesta Bursa (severozápazné Turecko). Jestuje  nespočet variácií, vyhľadávaný je najmä s  čokoládobvou polevou.

Výrobky z morskej peny (lületaşı) z provincie Eskişehir sú známe po celom svete. Je to druh minerálu, podobný sépiovej kosti. Z najkvalitnejších kúskov sa vyrábajú ozdobné predmety a fajky.

Mydlo z olivového oleja
Mydlo z olivového oleja

Mydlá z olivového oleja prinesú prímorskú atmosféru k vám domov. Neporovnateľne lacnejšie ako u nás bežne predávané olivové mydlá. Trhy a obchodíky sú nimi preplnené a navyše skoro všetky sú vyrábané ručne. Dajte si však pozor na veľké supermarkety, tam sa predávajú bežné priemyselne vyrábané olivové mydlá, prakticky rovnaké u nás. Ak však chcete mať istotu že kupujete kvalitu, nakupujte v obchodoch , ktoré sa špecializujú na výrobky z olív a olivového oleja. V nich nájdete aj exkluzívne mydlá z bio olivového oleja aj s rôznymi prímesami esencií. Oplatia sa kúpiť aj iné olivové výrobky, napríklad šampóny a podobne.

Pri nákupoch si však dávajte pozor, vývoz starožitností starších ako 100 rokov podlieha prísnym pravidlám a v mnohých prípadoch je úplne zakázaný. V tomto prípade ak vám niekto ponúka na predaj starožitnosti, buď ide o podvod, alebo tým pácha trestný čin, ktorého budete spoluvinníkom ak si ponúkaný tovar kúpite.