Úvod Fakultatívne výlety Princeznine ostrovy

Princeznine ostrovy

Princeznine ostrovy, Kızıl Adalar alebo jednoducho Adalar sú reťazcom deviatich ostrovov v Marmarskom mori asi 20 km od Istanbulu. Ostrovy sú obľúbeným letoviskom turistov, ale aj miestnych obyvateľov, ktorí tu hľadajú útočisko pred ruchom veľkomesta. Z deviatich ostrovov sú verejnosti prístupné len štyri: Büyükada – najväčší a najpopulárnejší spomedzi nich, Burgazada, Heybeliada a Kınalıada.

Princeznine_ostrovy_16Najvýznamnejšou atrakciou tohto miesta je zvuk ticha. Na ostrovoch je zakázané používanie motorových vozidiel (výnimku tvoria vozidlá polície, hasičské autá a sanitky) a to z neho robí doslova oázu ticha a pokoja. Typickými zvukmi ulíc ostrovov sú zvončeky bicyklov a klopkanie kopýt koní ťahajúcich koče, ktoré sú tu bežnými dopravnými prostriedkami. Okrem toho sa môžete prejsť nedotknutými lesmi, či úzkymi uličkami obkolesenými drevenými domčekmi postavenými vo viktoriánskom štýle.

Medzi hlavné turistické lákadlá najväčšieho ostrova Princezniných ostrovov – Büyükada patrí grécka svätyňa nachádzajúca sa medzi dvoma najvyššími kopcami na ostrove. Cesta k nej vedie od trajektu priamo k veži s hodinami na námestí İskele, pozdĺž nákupnej štvrti a ulíc s očarujúcimi záhradami. Ak nechcete túto približne hodinovú trasu absolvovať pešou chôdzou, môžete si v meste prenajať oslíka.

Princeznine_ostrovy_10Na Princeznine ostrovy sa dostanete trajektom z Istanbulu, odporúča sa ísť prvým ranným trajektom, aby ste sa vyhli tradičným cestovným zápcham a opustiť ostrovy posledným trajektom. Na ostrove síce nájdete niekoľko hotelov, väčšina z nich patrí však vzhľadom na unikátnosť tohto miesta k tým drahším. Ak sa rozhodnete stráviť tu letnú noc, odporúčame zarezervovať si izby v dostatočnom predstihu. V zimných mesiacoch je väčšina hotelov zatvorená. Na návštevu Princezniných ostrovoch si však určite vyčleňte celý deň, odvďačí sa vám výnimočným pocitom relaxu a harmónie.