Úvod Fakultatívne výlety Kúpele Hamam

Kúpele Hamam

Hamam_1Ak patríte medzi tých šťastlivcov, čo sú už rozhodnutí pre tohtoročnú dovolenku v Turecku, tak radi by sme vám ozrejmili viac netradičnú možnosť strávenia voľných chvíľ vašej dovolenky v ktoromkoľvek tureckom letovisku. Je viac možností trávenia dovolenky, niekto vyhľadáva adrenalín a napätie, šport, iní zasa obľubujú pokoj a leňošenie na slnečnej pláži. Dnes každá turecká destinácia ponúka svojim návštevníkom veľa možností, ako tráviť čas na dovolenke mimo pláži a bazéna. Je možné, že aj v rámci vášho hotela budete mať možnosť ísť dokúpeľov Hamam. Mnohí z vás o nich počujú asi prvýkrát, iní ich možno poznajú, ale nepoznajú presne, aké sú to kúpele a čo sa v nich deje. Kúpele Hamam sú výnimočné v tom, že sú najmä pre tých, ktorí sa nevedia zbaviť vysokej miery stresu, napätia a vyčerpanosti a chcú okúsiť znovuzrodenie vlastného tela.

Hamam_2Turecký termín „Hamam“ označuje vodnú kúpeľ. Počiatky týchto očarujúcich kúpeľov je možné nájsť ešte v časoch starých Rimanov a Grékov. Spájajú sa s islamskou vierou a čistotou ľudského tela. Okrem iného sa v nich používajú parné miestnosti k celkovej vnútornej premene. Samotné priestory kúpeľov sú vhodnými miestami na stretávanie, odpočinok a tiež príjemnú relaxáciu. Predstavujú možnosti, ako sa účinne chrániť pred možnými fyzickými, či duševnými poruchami zdravia, ktoré nás môžu trápiť v dnešnej uponáhľanej dobe. Prečo sa nepresvedčiť na vlastnej koži o účinku týchto kúpeľov počas svojej dovolenky v Turecku, či už v hoteli alebo v rámci fakultatívneho výletu?
V tejto súvislosti vás bude isto zaujímať, ako samotný proces v kúpeľoch prebieha. Na začiatok je potrebné sa prezliecť do vhodných šiat, mužom postačuje úbor v podobe uteráka, pre ženy to bude o niečo náročnejšie. Tie budú potrebovať bavlnené zvršky ako šatstvo príbuzné plavkám a rovnako aj uterák. Nemožno zabudnúť na vhodnú obuv na nohy, najčastejšie sú to drevené topánky, šľapky.

Hamam_5Čo sa týka samotnej procedúry, zo vstupnej haly od recepcie návštevník putuje priestormi s čoraz teplejším vzduchom. Takto si telo zvyká na prerod prostredia a pripravuje sa na príchod do centrály „hamamu“. Hlavná časť začína práve v tejto primárnej miestnosti hamamu – poslednej zo všetkých miestností, ktorými návštevník prechádzal od vstupu do strediska. Tu na návštevníka čaká jeho vlastný masér, ktorý mu najskôr podá výklad ako bude celá procedúra prebiehať. Návštevník sa postupne uvoľní na vopred zohriatom guľatom mramore. Zaujme polohu na chrbte a zároveň sa môže pokochať sledovaním prekrásnej starodávnej architektúry kúpeľov. V prípade potreby je tu možnosť schladenia tečúcou vodou z kohútikov stien.

Po úvodnom uvoľnení svalov sa môže pristúpiť k samotnej masáži tela. Úlohou maséra je tiež odbúrať z tela jedinca starú kožu, ktorú si dôkladne namydlí. Zároveň sa venuje aj masírovaniu celého tela. Po dokončení masáže dôkladne umyje telo masírovaného. Potom návštevník znova pokojne relaxuje. Po tejto relaxácii, zavinutý do uteráka, sa následne vracia späť cez miestnosti so znižujúcou sa teplotou ovzdušia von zo strediska. Ako osvieženie je vhodné si dať šálku dobrého upokojujúceho tureckého čaju.

Hamam_4Azda neexistuje nikto, komu by sa to nepáčilo takéto príjemné čarovné rozmaznávanie v rámci svojej rodinnej dovolenky… Ak ste vyčerpaní zo súčasného životného tempa a radi by ste si oddýchli a nabrali nových síl, tak turecké kúpele Hamam sú to pravé pre vás a vašich blízkych. Je čas okúsiť znovuzrodenie v rámci procedúr v starobylých tureckých kúpeľoch. Strávte pokoj na duši spolu so svojou rodinkou, ktorý skutočne príde a objavte rozkoš prichádzajúcu z intímnej atmosféry čarovných kúpeľov Hamam, ktoré už dlhé roky vyhľadáva väčšina nielen slovenských dovolenkujúcich vo viacerých prímorských letoviskách Turecka…