Úvod Destinácie Národný park Termessos

Národný park Termessos

Termessos_5Termessos je jedným z najkrajších miest Turecka. Nachádza sa vo vnútrozemí, vo vzdialenosti 35 kilometrov od Antalye . Ak nepôjdete do Termessos v rámci organizovaného turistického zájazdu, môžete si prenajať auto, ísť taxíkom alebo dolmušom smerom ku Korkuteli (a potom taxíkom, ktoré tu zvyčajne čakajú) . V každom prípade majte na paäti, že Termessos je umiestnený v nadmorskej výške 1000 metrov. Preto tomu prispôsobte svoje oblečenie, obuv, zásoby tekutín a najmä dobu, kedy sa sem vydáte. Určite neodporúčame „šplhať“ hore v popoludňajších hodinách v letných mesiacoch. Naopak na začiatku či na konci sezóny počítajte v ranných hodinách s tým, že tu bude chladnejšie ako na pobreží .

Cestou do Termessu pôjdete pred národný park Güllük Dag Milli. Oblasť je prístupná denne v letných mesiacoch od 7.30 do 20.00 hod, v zime do 16.30 hod. Hlavná cesta, ktorá vedie hore do Termessu sa nazýva Kráľovská cesta a je používaná už od 2. storočia . V jej spodnej časti sa kedysi nachádzali obranné spodnej hradby a budovy z šedého kameňa, ktoré sa zachovali až do dnešných čias. Podľa dostupných údajov bolo miesto opustené v polovici 3. storočia , kedy došlo k rozsiahlemu zemetraseniu.

Medzi najznámejšie dochované stavby patrí gymnasion a kúpeľný komplex, najzaujímavejšiou je však neďaleká stavba divadla postaveného v rímskom štýle s kapacitou vyše 4 tisíc divákov. Divadlo sa dochovalo vo veľmi dobrom stave , jeho pozadie dotvárajú svahy hory Solymus.

Po pravej strane sa naopak nachádza strmá roklina. Za zmienku stojí aj mauzóleum stojace na konci agóry , ku ktorému sa dostanete pohodlne po schodoch. Nevie sa komu mauzóleum patrilo, ale podľa jeho neobvyklého postavenie (v skale) o šlo určite o významného občana. Odeon alebo aj malé divadlo slúžilo nielen ku konským dostihom, ale tiež bežeckým pretekom.

Naproti Odeonu stoja štyri chrámy. najzachovalejším je chrám boha Dia Solyma, strážcu mesta. Na miestnej nekropoli sa vedľa seba kopia veľké množstvo sarkofágov z prvých troch storočí po Kristovi. Na každom sarkofágu sú nápisy, na ktorých je popísaná kliatba, ktorá by určite postihla všetkých, ktorí by sa odvážili sarkofágy porušiť. Zaujímavá je tiež Alkatusova hrobka, ktorá pripomína jaskyňu.

Exit mobile version