Aspendos

Aspendos_14Starobylé mesto Aspendos sa nachádza približne 16 km od Stredozemného mora, 40 km východne od Antalye pri rieke Eurymedon (Köprüçay).  Začiatok jeho histórie siaha až do roku 1000 pred našim letopočtom, podľa legendy ho založili kolonisti z Argosu vedení hrdinom Mopsosom, ktorí na toto územie prišli po trójskej vojne. Postupne sa Aspendos stalo významným obchodným mestom, ktoré ako jedno z dvoch miest na tomto území razilo vlastné mince. Najväčší rozkvet dosiahlo po obsadení Alexandrom Veľkým roku 333 p.n.l., od roku 190 pred n.l. mesto patrilo pod vládu Ríma.

Za rímskej nadvlády bolo v meste Aspendos postavené v súčasnosti najväčšie lákadlo turistov v tejto oblasti – amfiteáter. S jeho stavbou je spojených viacero legiend, jedna z nich hovorí, že bol postavený po tom, čo kráľ Aspendu ponúkol ruku svojej krásnej dcéry tomu, kto vytvorí veľkolepé dielo, ktoré mestu prinesie slávu a bohatstvo. Z tejto súťaže vyšli víťazne dve stavby – akvadukt, ktorý dokázal priviesť vodu do mesta a práve amfiteáter, ktorý panovníka očaril nielen stavbou, ale aj neuveriteľnou akustikou. Ako najlepšie východisko z tejto situácie kráľ videl rozpolenie princeznej, aby každý z týchto staviteľov dostal spravodlivý podiel. Na čo staviteľ amfiteátru Zenon reagoval tým, že radšej sa princeznej vzdá ako by jej malo byť ublížené. Tým získal nielen kráľovu dôveru, ale aj princeznú za ženu. Samozrejme celú.

Stavba je dnes mimoriadne zachovalá, vrátane pódiovej časti, čo je neobvyklé. Známa je najmä už spomínanou akustikou, ktorú nenájdete v žiadnej inej podobnej stavbe. Aj tichú reč na pódiu počujete až na najvyššie miesta publika, predstavenie pritom mohlo sledovať až 12 000 divákov. Ešte aj dnes sa tu občasne konajú rôzne predstavenia či festivaly.

 Pri návšteve mesta Aspendos však odporúčame neskončiť len pri obdivovaní amfiteátru, v okolí nájdete aj zachovalé zvyšky akvaduktu, baziliku a agoru, tieto pamiatky nie sú až tak zachovalé ako  divadlo, stoja však za návštevu pre svoju výraznú historickú atmosféru a výhľad na okolie.

Čo sa týka dopravy, žiaľ pravidelná priama linka do Aspendos nepremáva, môžete však využiť jeden z diaľkových autobusov, ktorý vám zastaví približne 3 km od mesta pri Seldžuckom moste. Príjemná cesta do mesta potom vedie cez most a popri rieke.

Exit mobile version