Úvod Destinácie Ankara

Ankara

Predtým ako Kemal Ataturk, zakladateľ tureckej republiky, premiestnil centrum Turecka z Istanbulu kvôli jeho nevýhodnej vojenskej strategickej polohe do Ankary, bola Ankara len malým nenápadným mestečkom. Odvtedy začala rozkvitať a dnes je sídlom predovšetkým štátnych úradníkov, konzulov a diplomatov, uninverzít a vedeckých centier. Napriek tomu však hlavné mesto Turecka – Ankara ponúka viacero nezabudnuteľných miest aj pre turistov. Nachádza sa v centrálnej Anatólii a je teda skvelým východiskovým bodom pre objavovanie tejto časti Turecka. Zjednodušene povedané, väčšina turistických atrakcií sa nachádza pozdĺž dlhej ulice Atatürk Bulvarı, ktorá je asi najdôležitejšou ulicou Ankary, s obľubou využívanou politikmi. Má dĺžku takmer 6 km. Ak pôjdete po tejto ulici v smere zo severu na juh, spoznáte najprv námestie Ulus,   potom Kizilay, Kavaklidere a Çankaya.

Ulus je známe ako historické centrum Ankary, nachádza sa tu väčšina múzeí, ranorepublikánskych budov a tiež ankarská Citadela. Tá sa nachádza na kopci nad Ulus, hlavný vstup nájdete blízko hodinovej veže. Vo vnútri môžete vidieť viacero historických budov, z ktorých je niekoľko dobre  zrekonštruovaných a v súčasnosti slúžia ako predajne suvenírov, kaviarne a galérie. Z Citadely sa vám naskytne skvelý výhľad na mesto. Na námestí Ulus je tiež situovaný

obľúbený Víťazný pamätník, pripomínajúci tureckú vojnu za nezávislosť a tiež múzeum zamerané na toto obdobie, taktiež sa tu nachádza Ankarské etnografické múzeum.

Kizilay je pracovným centrom Ankary a jeho známe námestie je politickým centrom. V minulosti, ale aj súčasnosti sa tu často konali politické protesty. Je tiež miestom ponúkajúcim množstvo barov, reštaurácií či kaviarní.

Kavaklidere je obľúbeným miestom predovšetkým mládeže, voľnomyšlienkárov, modernejším miestom oproti ostatným častiam Ankary.

Smerom ďalej na juh sa dostanete až veži Atakule v  Çankaya, diplomatickom centre Ankary s Prezidentským palácom a väčšinou ambasád.

Počas celej tejto trasy môžete navštíviť množstvo ankarských parkov, ponúkajúcich útočisko pred horúcim tureckým slnkom, či osviežiť sa v množstve viac či menej luxusných kaviarní a reštaurácií.